Půjčky a úvěry

www pujcky-unas cz hypoteky, zahrada na hypotéku, vše o půjčkách, úvěrech a hypotékách - půjčky, úvěry, hypotéky

Hypotéka

pujcko-ninjapujcka

Představuje nejpopulárnější způsob financování bydlení. Hypoteční úvěry patří do kategorie dlouhodobých s dobami splatnosti řádově několik desítek let. Hlavním cílem hypo úvěru je koupě bytu / domu, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti. Klient zakládá nemovitost tzv.. zástavním právem, mají nižší úročení.

Známe 3 typy hypoték:

a) hypoteční úvěr – klasický úvěr na koupi, výstavbu nebo změnu nemovitosti

b) hypoúver – i pro jiné účely jako například nákup vybavení bydlení, zařízení bytu / zahrady

c) americká hypotéka – úvěr na libovolný účel se založením nemovitosti

Dále existují speciální typy kombinovaná hypotéka (hypoteční + spotřební úvěr) nebo hypotéka pro mladé (nárok na státní příspěvek čímž je snížena úroková sazba o 3%)

Obecně o hypotékách

Hypoteční úvěry jsou dlouhodobě, doby splatnosti se pohybují od 4 do 30 let. Vaše nemovitost je v během splácení založena ve prospěch banky (díky tomu vám banka poskytne nižší úroky). Většina hypoték je poskytnuta do výše 70% hodnoty nemovitosti (hodnotu nemovitosti banka určí pomocí nasmlouvaných či vlastních odhadců).

Dále existují speciální typy kombinovaná hypotéka (hypoteční + spotřební úvěr) nebo hypotéka pro mladé (nárok na státní příspěvek čímž je snížena úroková sazba o 3%).

Hypotéky jsou nejvýhodnějšími úvěry z hlediska úrokové sazby, která je při těchto dlouhodobých úvěrů nejnižší.

Důležitou součástí smlouvy o hypotéce by mělo být i předčasné splacení hypotéky. Mnoho lidí tomuto bodu nevěnuje přílišnou pozornost, ale s odstupem času mohou zjistit, že právě zde udělali chybu.

Klient má povětšinou možnost hypotéku předčasně splatit, ale někdy si banka stanoví, kdy nejdříve se tak může stát. Pokud má klient o předčasné splacení hypotéky zájem, musí o to banku požádat.

Většina bank si účtuje v takových případech poplatek a jen některé banky při předčasném splacení od klienta nepožadují žádné poplatky. Poplatek za předčasné splacení je nejčastěji formou procenta z výšky předčasně splacené částky.

Banky zvyknou odpouštět poplatky za předčasné splacení hypotéky po skončení doby fixace nebo při variabilním úroku před změnou. Když se změní podmínky hypotéky, banka o tom klienta informuje. Ten, pokud s nimi nesouhlasí, může požádat o předčasné splacení hypotéky. Pokud o něj nepožádá, banka to bere jako akceptování nových podmínek. Obvykle banka při takovém předčasném splacení poplatek neúčtuje.

Co když klient nemá peníze na vyplacení hypotéky?

Tento případ je pravděpodobně i nejreálnější. Banka stanoví nové podmínky, se kterými klient nesouhlasí, chce hypotéku vyplatit, ale nemá na to prostředky. Zde přichází na řadu profinancování hypotéky. Znamená to asi tolik, že si vezme novou výhodnější hypotéku a touto vyplatí hypotéku starou.

Lidé jsou mnohdy přesvědčeni o tom, že pokud si vezmou hypotéku z banky, budou ji téže bance muset splácet po celou dobu (až 3o let). No jakmile skončí fixační období, mohou ji profinancovat hypotékou z jiné banky a dále splácejí úvěr u této. Uzavřou tak novou hypoteční smlouvu za pro ně výhodnějších podmínek. Refinancování hypotéky a změna banky je tak dobrou volbou, pokud nejste spokojeni s novými podmínkami, které vám vaše banka nabízí.

Na co byste se měli zaměřit

V následujícím přehledu vám vysvětlíme důležité faktory při volbě hypotéky. Základem správného rozhodnutí je porovnání produktů podle určitých kritérií a zvolit správný postup při hypotéce.

  •     Úroková sazba – i když není tento údaj jediný, který bychom si měli všímat, je snad nejdůležitější. Od úroku se odvíjí, kolik nás nakonec celá hypotéka bude stát a jak vysoké budou naše měsíční splátky. Banky udávají ve své nabídce jen nejvýhodnější úrokovou sazbu, kterou klient může získat. Rozhodující při jejím přisouzena je bonita klienta.
  •     Poplatky-například poplatek za vedení úvěru nedosahuje výši úroků, ale netřeba něj zapomínat.
  •     Fixace – velmi důležitý faktor. Během doby fixace zůstává výše úrokové sazby nezměněna. Čím delší ale fixace je, tím vyšší je i úrok. Pokud považujete úrokovou sazbu za pro vás výhodnou, můžete si ji zafixovat například na jeden až deset let.
  •     Mimořádné splátky a předčasné splacení hypotéky – jak jsme již zmiňovali výše, tato část smlouvy je mnohdy přehlížena, ale může být pro klienta klíčová.

Informace na této stránce jsou prokládané ze slovenských zdrojů. Texty na tomhle webu jsou čiste informativní, finanční hodnoty se mohou výrazně lišit.

Na této stránce se nachádzejí ochranné známky společností (logá), použité jsou ve výhradně informačním kontextu. Na stránce se zobrazují automatické kontextové reklamy. V případě podezření z porušování práv, nebo zájmu o koupi reklamy prosím informujte webmastera webu.